archive3 Shtator, 2019 - 23:59

Op/Ed

Kosova “Sui-Generis” edhe në zgjedhje!

Shkruan: Rexhë Gegaj Sikur në çdo sferë tjetër të jetës edhe në fushatën para zgjedhore ,Kosova është diçka e veçantë. Në të gjithë botën demokratike, partitë politike gjatë fushatës parazgjedhore garojnë në mes veti duke shpalosur programet e tyre ekonomike, politike, sociale, etj.. Në Kosovë, çdo cikël zgjedhor kalon pa...
Lajme

“Në qeverisjen e LDK’së, pacientët rrinin në bodrume”

Ministri në largim i Shëndetësisë, Uran Ismaili, ka thënë se problemet e shëndetësisë janë trashëguar mirëpo në dy vitet e fundit, janë munduar që ajo të jetë në funksion të pacientit. “Kemi ulur shpenzimet e panevojshme dhe kemi përmirësuar aparaturën e vjetërsuar e tjera. Shërbimet publike shëndetësore sot janë më...
Fun

Shoferët bëhen ‘llom’ midis qytetit

Një mosmarrëveshje e çastit në një ndalesë të semaforëve ka eskaluar në një rrahje brutale mes dy shoferëve. Dy shoferët duket se ishin duke pritur në shenjën e kuqe të semaforit, ndërsa ajo që shkaktoi konfrontimin ishte përdorimi i sirenës, transmeton Gazeta Express. E gjithë rrahja është kapur nga një...
Lajme

Kush e fitoi shikueshmërinë sonte?

Përveç partive politike, në garë të fortë janë edhe televizionet, se cili televizion po e fiton shikueshmërinë. Autorët e emisionëve bëjnë të pamundurën për t'i pasur në emision krerët e partive politike dhe analistët më të mirë të cilët janë në qarkullim. Korrespodenti, ua sjellë shifrat e shikueshmërisë së televizioneve...
Shkencë

Shkencëtarë japin alarmin: Dimri mund të mos ekzistojë më!

Qetësohuni! Bëhet fjalë për Australinë. Shkencëtarët atje kanë zbuluar se në vitin 2050 nuk do të ketë më dimër në këtë kontinent, por një verë të re të zgjatur në kohë. “Në 30 vjet, dimri mund të mos ekzistojë më,” tha studiuesi Geoff Hinchliffe në një njoftim për shtyp, duke...
Lajme

Qytetari shanë me nënë grabitësit, ata i përgjigjen me kallash

Pasi kanë dalur nga banka Raiffeisen të cilën e kanë plaçkitur në Shtime, grabitësit kanë gjuajtur disa herë me armët e tyre. Në një video të re, shihen grabitësit tek terrorizojnë qytetarët në qendër të qytezës së vogël të Kosovës, duke gjuajtur me armët e tyre. Qytetarët dëgjohen në video...
Lajme

E rëndë: Vrau fëmijën pasi nuk kishte me se ta ushqente

Një nënë ka vrarë fëmijën e saj, ndërsa ka rrëfyer në polici gjithë skenën, duke treguar se nuk kishte para ta ushqente. Yulia Khabitova, 28-vjeçe, nga Rusia, tregoi se i biri kishte uri, por ajo nuk kishte asgjë në frigorifer për ta ushqyer. Gjatë rindërtimit të skenës së krimit, mes...
1 2 3 5
Page 1 of 5