archive30 Gusht, 2019 - 23:07

Sporti

Super Kosova mboshtë Turqinë

Kombëtarja e Kosovës në konkurrencën e femrave i ka nisur në mënyrën më të mirë të mundshme kualifikueset për Kampionatin Evropian 2021, duke mposhtur Turqinë, me rezultat 2-0, raporton RTKLive. Vashat e Kosovës dhe ato të Turqisë, u përballen sonte në tempullin “Fadil Vokrri” në sfidën e parë të kualifikueseve...
Lajme

“Jemi të hapur për koalicion, por Kadri Veseli kryeministër”

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti është shprehur i bindur se PDK do të dal fituese në zgjedhjet e parakohshme të 6 tetor. Kjo legjislaturë më shumë do të mbahet mend për shkelje të Kushtetutës dhe të rregullave në Kuvend nga Lidhja Demokratike dhe Vetëvendosja. Nuk kemi arritur...
Lajme

Dita kur Hakimi do të jetë i ligjshëm

Kolegji AAB dhe Findbug po sjellin edicionin e pestë të konferencës HAKO për të MËSUAR, FITUAR dhe NDIHMUAR" Ne si shoqëri jemi shumë të varur në teknologji. Nga detyrat më të thjeshta deri tek ato më të rëndësishmet, ne ia lëmë kompjuterëve. Është një komoditet që nuk mund ta bëjmë...
Lajme

Serwer: Shkëmbimi i territoreve Kosovë-Serbi do të ishte dhuratë për Putinin

Njohësi i çështjeve të Ballkanit, Daniel Serwer, ka thënë se presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, po mundohet t’i bindë Shtetet e Bashkuara të Amerikës se është për zgjidhjen e problemit në Ballkan. Sipas tij, Vuçiq qëndron i ulur në dy, madje edhe në tri karrige, nëse këtu llogaritet edhe Pekini,...
Lajme

Bajrush Morina: Vjosa Osmani, kryeministre me dy mandate

Analisti Bajrush Morina ka thënë se Vjosa Osmani duhet të jetë kryeministre në dy mandate. “Duke dashtë me qenë pjesë e debateve politike, unë si gazetar i pavarur, por me qëndrim e mendim të shfaqur hapur pro LDK-së, mendoj se Vjosa Osmani është kandidatja më e përgatitur për ta qeverisur...
Lajme

Viti i ri shkollor, mobilizohet edhe Policia e Kosovës

Në prag të vitit të ri shkollor ata që po bëhen gati janë edhe institucionet e sigurisë, saktësisht Policia e Kosovës e cila gjithmonë prezanton një plan të veçantë që ka të bëjë me sigurinë e nxënësve. Me këtë rast, Policia e Kosovës ka paralajmëruar një konferencë të përbashkët e...
Lajme

A do të fillojë me kohë viti i ri shkollor?

Autoritetet kompetente të arsimit në Kosovë, kanë thënë se janë krijuar kushtet që më 2 shtator të fillojë viti i ri shkollor 2019/2020. Viti i fundit shkollor, ishte karakterizuar me grevën më të gjatë të mbajtur në arsim, që solli si pasojë humbjen e 15 ditëve të rregullta të mësimit...
Shëndeti

Terapia e rërës kundër reumatizmës

Vuani nga reumatizma? Terapia e rërës, e jashtëzakonshme! Që në lashtësi, njerëzit kanë trajtuar reumatizmën duke u zhytur e mbuluar gjithë trupin me rërë të nxehtë. Në Greqinë dhe Romën e lashtë, njerëzit thonin se rëra kishte aftësi kuruese kundër reumatizmës dhe artritit. Këto sëmundje janë autoimunitare që do të...