archive24 Gusht, 2019 - 22:31

Lajme

Zyrtarizohen tre kandidatët e AAK-së nga Istogu për deputetë

Këshilli Drejtuesi i AAK-së gjatë ditës së sotshme ka vendosur se kush do të jenë kandidatë për deputetë në listën e AAK-së nga komuna e Istogut. Kandidatët që do të jenë në listën e AAK-së janë Donika Kadaj-Bujupi, Gani Dreshaj dhe Bekë Berishë, transmeton Indeksonline. Ish-deputetja, Donika Kadaj përmes një...
Lajme

“Jo domosdoshmërisht duhet të jem kryeministër”

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka folur rreth koalicionit me Lidhjen Demokratike të Kosovës, ku ka lënë të kuptohet se ai nuk e do me çdo kusht postin e kryeministrit. Kurti ka thënë se me LDK-në nuk kanë probleme të patejkalueshme. Madje ai shton se kurrë nuk e ka...
Lajme

Merkel ultimatum Vuçiqit për çështjen e Kosovës

Siç shkruajnë mediat në Serbi, kancelarja gjermane, Angela Merkel, i ka dhënë ultimatum Vuçiqit që të pranojë qëndrimin gjerman për çështjen e zgjidhjes së problemit me Kosovën, përndryshe Serbia do të ndëshkohet keq. ‘Espreso.rs’ thotë se pas këtij qëndrimi edhe Aleksander Vuçiq tashmë deklaron se s’ka asgjë sa i përket...
Lajme

LDK: Të hënën nominohet kandidati për Kryeministër

Lidhja Demokratike e Kosovës e ka shtyrë për të hënën nominimin e kandidatit për kryeministër për zgjedhjet e parakohshme, shkruan Gazeta Express. Kjo pasi që për kandidat për kryeministër janë përmendur emrat e Vjosa Osmanit dhe Kujtim Shalës, shkruan Gazeta Express. Në rast se nuk do të ketë konsensus në...
Lajme

Haradinaj: S’po ndalen mbetjet e Millosheviqit

Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj, ka thënë se mbetjet e kasapit të Ballkanit, Sllobodan Millosheviqit, nuk po kanë të ndalur. Haradinaj ka thënë se nuk do të ndalet që ta mbajë Serbinë jashtë Kosovës, njofton Klan Kosova. “Fuqizuam shtetin tonë me ushtri dhe përmes tarifave kemi mbrojtur tregun tonë. Kosova...
Lajme

Xhavit Haliti paralajmëron befasi nga PDK-ja në prag të zgjedhjeve

Derisa gjithë matematikat e partive të tjera e dërgojnë PDK-në në opozitë, nënkryetari i kësaj partie Xhavit Haliti ka paralajmëruar një skenar të ri në prag të zgjedhjeve të jashtëzakonshme. Pikërisht në ditën kur u zyrtarizua koalicioni i dytë parazgjedhor më mes të dy subjekteve, AKR-së së Behxhet Pacollit dhe...
Lajme

Limaj: Qeveria e re duhet të ketë 80 vota në Parlament

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, tha se mbështet idenë e një qeverie e cila ka një shumicë prej 2/3 në Kuvendin e Kosovës. I ftuar në emision “Debat Plus” në RTV Dukagjini, ai tha se kërkohet një shumicë shqiptare. “Na duhet një qeveri me shumicë të gjerë, më mbështetje...