archive18 Gusht, 2019 - 23:34

Tech

A e dini pse themi “Alo” kur përgjigjemi në telefon?

Me siguri e keni pyetur veten se përse përgjigjemi gjithnjë me “Alo” kur flasim me dikë në telefon. Në fakt, kjo fjalë është përdorur për herë të parë nga Thomas Edison. Fjala “Alo” u përdor gabimisht nga Edison, në fund të shekullit XIX, pasi ai nuk kishte dëgjuar sinjalin që...
Lajme

Edhe 4 ditë shpërndahet Kuvendi i Kosovës

Kryesia e Kuvendit të Kosovës me 5 gusht pati vendosur që me datë 22 të këtij muaji të shpërbehët Kuvendi. Kjo nënkupton se Kosova do të shkojë së shpejti në zgjedhje të jashtëzakonshme, raporton Korrespodenti. Sipas Kushtetutës së Kosovës, Presidenti Hashim Thaçi, menjëherë pas shpërbërjes së Kuvendit, pas konsultimeve me...
Sporti

“Çartet” Ismet “baba”, hyp mbi karrikë dhe këndon

Trajneri i skuadrës së futbollit "Ballkani" nga Suhareka, shihet në këtë video duke u argëtuar kënduar për stafin dhe lojtarët e klubit Suharekas, raporton Korrespodenti. Vlen të theksohet se sot klubi "Ballkani" nuk arriti të shënojë gol kundër Dukagjinit të Klinës dhe i gjithë takimi përfundoi me rezultat 0:0. Më...
Sporti

15 vjeçari nga Kosova del më i miri tek Liverpooli

Tek kampionët e Evropës doli më i miri, Jon Latifaj, i cili triumfoi në kampin e organizuar nga klubi anglez. Liverpool ku morën pjesë 200 futbollistë nga krejt bota. 15 vjeçari thotë se ky çmim e ka motivuar fort të arrij më lart, raporton klankosova. Latifaj thotë se çmimi do...
Lajme

Shkencëtarja Mirsade Gashi-Osmani i bashkohet PDK’së

Mirsade Gashi Osmani është një shkencëtare e re biologe nga Vushtrria që jep mësim në Universitetin e Mitrovicës dhe që i është bashkuar Partisë Demokratike të Kosovës. Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, ka thënë se Mirsade Gashi Osmani i është bashkuar kësaj partie sepse beson në një të ardhme të...
Lajme

Kadri Veseli tregon se kur do të mbahen zgjedhjet

Data për shpërndarjen e Kuvendit të Kosovës është caktuar më 22 gusht dhe të gjitha partitë politike duket se i janë përveshur punës për zgjedhjet e parakohshme. Kur të gjithë po prisnin lëvizjen e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, për t’i nisur konsultimet me partitë rreth një mandatari të ri...
Lajme

Gjuriq: Kosova le të vendosë taksa sa të dojë, ne po gjejmë mënyra për t’i furnizuar njerëzit tanë në veri

I ashtuquajturi Drejtor i Zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç pretendon se përkundër vendosjes së taksës, ata po arrijnë të gjejnë mënyra që t’i furnizojnë me mallra qytetarët serb në veri. I pyetur në një intervistë në ‘Politika’ se si Beogradi arrin të ndihmojë serbët pavarësisht taksës,...
1 2
Page 1 of 2