archive16 Gusht, 2019 - 17:35

Lajme

Milaim Zeka ‘befason’ me vendimin për të garuar në zgjedhje

Partia Euroatlantike e Kosovës (PEK) me kryetar Milaim Zekën, ka vendosur që në zgjedhjet e parakohshme të mos bëj koalicion parazgjedhor me askënd. Në zgjedhjet e parakohshme, partia e Milaim Zekës, Partia Euroatlantike e Kosovës (PEK), nuk do të bëj koalicion parazgjedhor me askënd. Këtë e ka konfirmuar për lajmi.net,...
Lajme

Vajzat shqiptare, kampione të teknologjisë në Silicon Valley

Tri vajza nga Shqipëria fituan vendin e parë në një konkurs teknologjie, duke lënë pas SHBA-në, Indinë, apo Spanjën e kjo ndodh për herë të parë! Dea Rrozhani, Arla Hoxha dhe Jonada Shukarasi, tri gjimnazistet shqiptare të talentuara, me aplikacionin e tyre ‘GjejZa’ rrëmbyen zemrat dhe votat e jurisë profesioniste...
Lajme

Haradinaj: Do ta fitojmë luftën kundër korrupsionit

Kreu i AAK-së Ramush Haradinaj ka thënë se për t’u luftuar korrupsioni në Kosovë duhet pasur sinqeritet. Duke i atribuuar rritjes së pagave për prokurorët dhe gjyqtarët gjatë mandatit të tij, kryeministri në dorëheqje, thotë se korrupsioni luftohet nga ata që ia kthyen dinjitetin sistemit të drejtësisë, shkruan Reporteri.net. Ky...
Interesante

Në këtë ishull ‘banori’ më i vjetër i ka 194 vjet

Ishulli Changuu që i përket Zanzibarit, i njohur për disa gjëra, e njëra prej tyre është që breshkat gjigante jetojnë aty. Ky ishull ekzotik është një nga disa vendet në botë ku jetojnë këto kafshë gjigante, kurse gjendet vetëm pak kilometra larg Zanzibarit. Edhe pse në harta është regjistruar me...
Lajme

Me paga mbi 4 mijë euro, ky është vendi evropian që kërkon punëtorë të shumtë

Norvegjia është një nga vendet evropiane që po kërkon fuqi punëtore. Pagat janë tepër të kënaqshme, pasi variojnë deri në 4500 euro në muaj. Profesionet më të kërkuara janë inxhinierë, mësues, mjekë, infermierë, shoferë autobusash, kuzhinierë dhe kamarierë. Këto janë profesionet që janë publikuar në Zyrën Evropiane për Punësim. Gjithashtu...
Lajme

Tahiri: Më shumë ka bo skandale AAK-ja për 2 vjet, sesa PDK-ja për 12 vjet

Anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Abelard Tahiri ka theksuar se gjatë 12 viteve që ka qenë në pushtet partia e tij, në Kosovë janë bërë një sërë arritjesh, veçanërisht në arsim dhe në aspektin e rritjes së pagave. Tahiri, në një intervistë për emisionin “Përballje ditore”...
Moti
Lajme

Pritet destabilizim i motit në Ballkan, pëfshinë edhe Kosovën

Valës më të fuqishme të nxehtësisë së kësaj vere në rajonin tonë po i vjen fundi, megjithatë duhet pritur deri sot pasdite vonë. Një front i ftohtë me origjinë nga Oqeani Atlantik përmes Evropës do të fillojë të depërtojë sot edhe në Gadishullin Ballkanik, duke freskuar motin dhe duke ulur...
Lajme

Hoxhaj: Partitë tjera tmerrohen nga fuqia që PDK-ja ka me qytetarët

Nënkryetari i PDK-së, Enver Hoxhaj, ka thënë se afrimi i zgjedhjeve ka shpërfaqur hapur frikën e partive politike prej mbështetjes që sipas tij po i japin qytetarët PDK-së. “Në panik për të siguruar sa më shumë vota, ato po harrojnë i neglizhojnë edhe programet e tyre politike si dhe qasjet...
Interesante

Fshati pa meshkuj, gratë lindin vetëm vajza!

Një skuadër zjarrfikësish e gjitha e përbërë nga femra. Është një rast i rrallë, por është bërë një domosdoshmëri në kushtet, kur në fshat mungojnë burrat. Kjo ndodh në një qytezë polake, Miejsce Odrzanskie, një fshat me 300 banorë, ku prej nëntë vitesh nuk lindin bebe meshkuj. Kryebashkiaku ka vendosur...
1 2 3 4 5
Page 2 of 5