archive20 Korrik, 2019 - 22:51

Lajme

Kanë arritur shumë ftesa tjera nga Specialja – kujt i janë dërguar?

OVL e UÇK-së thotë se shumë ftesa tjera kanë arritur nga Gjykata Speciale, por nuk tregon emrat – raporton T7. Ftesat për udhëheqësit e ish pjesëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës po shtohen dita ditës. Të premten, pos kryeministrit tashmë në dorëheqje Ramush Haradinajt dhe këshilltarin e presidentit Hashim Thaçit,...
Lajme

Mbi 17 milionë gjermanë jetojnë të vetmuar

Autoritetet gjermane bënë të ditur se është rritur ndjeshëm numri i qytetarëve që jetojnë vetëm. Sipas Byrosë Federale Gjermane të Statistikave, rreth 17,3 milionë njerëz jetojnë vetëm në vend, që do të thotë se vitin e kaluar në Gjermani një në pesë persona jeton vetëm. Që nga ribashkimi i vendit...
Lajme

Kosovarët bojkotojnë Ulqinin, kjo është arsyeja

Plazhi i Madh ose në të folurën ulqinake: Plazha Madhe, edhe pse bregdeti më i frekuentuar nga kosovarët për shumë vite me radhë, sivjet nuk mund të thuhet një gjë e tillë, shkruan Gazeta Metro. Plazhi i Madh edhe pse është një ndër bregdetet me të mirë, për shkak të...
Lajme

Tërhiqet Isa Mustafa, nuk kandidon për fhef të LDK’së

Isa Mustafa më në fund ka vendosur të tërhiqet nga gara për Kryetar të LDK’së. Burime të Express kanë thënë se lideri në largim i LDK’së u ka thënë në Kryesi se s’do të jetë kandidat. Të njëjtin qëndrim ua ka thënë edhe kryetarëve të Degëve me të cilët është...
Op/Ed

Ramushi i luftës dhe Ramushi i Politikës

Shkruan: Rexhë Gegaj Të flasesh per Ramushin e luftës êshtë shumë e lehtë. Trim i madh, i fjalës, i besës, i familjes atdhetare, vëlla i dy Gjeneralëve të UÇK-së dëshmorë. Pjestar i një familje emblematike në rrugën e gjatë dhe të vështirë për LIRI. Kurse tē flasësh për Ramushin e...
Lajme

Moti për pesë ditët e ardhshme

Temperaturat e larta do të mbizotërojnë gjatë pesë ditëve të ardhshme në vendin tonë. Temperaturat e ajrit në fundjavë do të shënojnë rritje mbi vlera mesatare, e nga dita e martë do të zbresin lehtë rreth vlerave mesatare. Minimalet do të luhaten nga 13C deri në 15C, e maksimalet nga...
Lajme

Lumezi: Deri më tani janë shënjestruar 52 raste të korrupsionit

Formimi i Tribunalit Ndërkombëtar për hetimin dhe gjykimin e krimeve serbe në Kosovë, 20 vjet pas përfundim të luftës, po konsiderohet si i vështirë pë Kryeprokurorin e Shtetit, Aleksandër Lumezi. Lumezi nuk beson në krijimin e një Tribunali Ndërkombëtar, ide kjo e kreut të Kuvendit Kadri Veseli, që do të...
1 2
Page 1 of 2