archive15 Korrik, 2019 - 23:28

Lajme

Kompania që po dërgon kosovarët në Gjermani ‘zbulon’ pagat e majme

Drejtori i kompanisë ‘Interpersonnel Kosova’, Musa Ahmeti, që është partner i kompanisë gjermane ‘DEKRA’ ka thënë se kontratat që bën kompania që ai drejton janë të ligjshme dhe të përhershme me shtetin gjerman. Ahmeti ka thënë se Gjermania kërkon nga vendet ballkanike rreth 70 mijë infermierë, në ndërtimtari rreth 40...
Lajme

Raporti i Bankës Botërore: Shqiptarët po ikin

Çdo 5 vjet do të largohen 40 mijë persona nga Shqipëria. Ky parashikim i Bankës Botërore bën me dije se në vitin 2050 nga vendi do të emigrojnë 280 mijë persona. Sociologët e lidhin këtë fenomen me pasigurinë e qytetarëve për të jetuar në vend. Shqiptarët që duan të ikin...
Lajme

Senatori amerikan kërkon që Kosova dhe Serbia t’i kthehen dialogut

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka takuar sot në Senatin Amerikan, senatorin Ron Johnson me të cilin kanë diskutuar për zhvillimet politike në vend e rajon, me theks të veçantë për fazën finale të dialogut Kosovë-Serbi. Senatori Johnson tha se SHBA-të janë gjithmonë përkrah Kosovës në rrugën e...
Sporti

Babai i Milot Rashicës merr pozitë në PDK

Babai i Milot Rashicës, Nexhmedin Rashica është bërë anëtar i kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), në Komunën e Vushtrrisë. Në zgjedhjet e brendshme që i mbajti PDK gjatë muajit të kaluar, Nexhmedin Rashica, babai i futbollistit kosovar, Milot Rashica ka marr gjithsej 23 vota. Gazeta Insajderi ka provuar...
Lajme

Pushuesit në Shëngjin e kanë një problem të madh

Insektet në plazhin e Shëngjinit dhe të Talës këtë vit janë kthyer në një shqetësim mjaft serioz për pushuesit pasi edhe pse jemi thuajse në fund të muajit korrik dezinsektimi nuk është kryer. Administratori i Shëngjinit, Gjokë Caci bën me dije se çdo ditë përballet me ankesat si të pushuesve,...
Lajme

Ja kush iu bashkua Partisë së Milaim Zekës

Pronari dhe producenti i kompanisë Zico, Zijadin Memini i është bashkuar partisë Euroatlantike të Milaim Zekës. Memini ka njoftuar se i ka hyrë politikës pa e pasur plan të jetës. Ai ka thënë se Partia Euroatlantike e Milaim Zekës ka energjinë, dijen, punën dhe çdo fuqi tjetër që të ndryshojë...
Lajme

Këshilli Shtetëror i Cilësisë ua tërheq akreditimin edhe katër kolegjeve private

Pos Universiteteve Publike, Këshilli Shtetëror i Cilësisë, vendosi edhe për kolegjet private mbi rekomandimet e ekspertëve ndërkombëtar, të cilët vlerësuar nëse institucionet e arsimit të lartë privat duhet të kenë akreditim institucional për këtë vit akademik. Me gjashtë vota pro, bordi i KShC-së vendosi që t’ia tërheq akreditimin institucional për...
Lajme

Haradinaj: Nuk është larg dita kur do të bëhet liberalizimi

Kryeminsitri i Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë një vizite bërë komunës së Vushtrrisë, ka folur për liberalizimin e vizave. Haradinaj ka thënë se nuk është larg dita kur do të bëhet liberalizimi. “Iu siguroj që vizat nuk e kemi larg që t’i marrim. Sot e kemi pasur ministrin e Shëndetësisë të...
Shëndeti

Shqiptari zbulon vaksinën për shërimin e kancerit

Një shqiptar ka shpikur vaksinën për shërimin e të gjitha formave të kancerit. Profesor Shuajp Kraja është shpikësi i parë shqiptar që gëzon të drejtën mbi patentën evropiane për vaksinën kundër kancerit. E konsideruar si një shpikje inovative në fushën e mjekësisë, lëshimi i kësaj patente nga Organizata Europiane e...
1 2
Page 1 of 2