archive15 Qershor, 2019 - 23:52

précis

“Hani, pini dhe rrëmbeni, mbushni xhepe, mbushni arka”

Poezi nga Ali Asllani HAKERRIM Që nga Korça gjer te Shkodra mbretëron një errësirë, nëpër fusha, nëpër kodra, vërshëllen një egërsirë! Pra, o burra, hani, pini, hani, pini or’ e ças, Për çakallin, nat’ e errët, është ras’ e deli ras’! Hani, pini dhe rrëmbeni, mbushni xhepe, mbushni arka, të...
Sporti

Loja e Yjeve përmes fotografive

Skuadra e Granit Xhakës dhe ajo e Milot Rashicës janë ndarë me barazim 4:4, në ndeshjen miqësore që u zhvillua në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë. Pjesa e parë ishte mbyllur me rezultat 2:1, në favor të Xhakës. Shumë prej yjeve shqiptare – jo vetëm të botës së futbollit –...
Sporti

Kryeministri Haradinaj ka disa fjalë për Lojën e Yjeve

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, sonte ka shikuar për së afërmi Lojën e Yjeve, Granit Xhaka dhe Milot Rashica. Hradinaj tha se stadiumi i Prishtinës “Fadil Vokrri” është shndërruar në vend gëzimi e krenarie. “Futbollistë së bashku me njerëz të artit e kulturës, sot janë të gjithë Dardanë, për të...
Lajme

Mësoni se sa do të jenë çmimet në pishinën e Gërmisë

Ditën e sotme është bërë hapja zyrtare e pishinës së Gërmisë. Qytetarët që sot e kanë vizituar këtë pishinë kanë thënë se kushtet janë të mira, ndërsa, edhe natyra që e rrethon pishinën është e bukur. Tashmë për çdo ditë pishina do të jetë e hapur për vizitorë nga ora...
ShowBiz

Leonora Jakupi në zi, humb këtë person të dashur

Lajmi për ndarjen nga jeta e gazetarit të njohur, Lekë Zherkës duket se e ka mërzitur shumë edhe këngëtaren, Leonora Jakupin. Ajo përmes një fotojë në Instastory ka treguar se sa shumë e ka prekur ky lajm, përcjell ORAinfo. Leonora ka vënë edhe një mbishkrim ‘rrënqethës’ për gazetarin tashmë të...
Sporti

Super skuadra e njohur italiane futet në garë për Vedat Muriqin

Vedat Muriqi është njëri nga sulmuesi më të kërkuar në Evropë. Sulmuesi i Përfaqësueses së Kosovës ka zhvilluar një sezon fantastik në Superligën e Turqisë me fanellën e Rizespor. Muriqi e ka mbyllur kampionatin me 17 gola e tetë asistime, duke zgjuar interesimin e skuadrave të mëdha. https://youtu.be/u4STqGb2x7E Galatasaray, Besiktas,...
ShowBiz

Meda feston ditëlindjen, ja sa vite i ka mbushur sot

Këngëtari Meda sot feston 40 vjetorin e lindjes. E sigurisht se me rastin e kësaj dite të veçantë për të nuk kanë munguar urimet e shumta nga familjarë miq e kolegë. Meda sot si 40 vjeçar është baba i katër fëmijëve i cili duket i lumtur pranë tyre dhe gruas...
Interesante

Gjësendet e Profetit Muhamed, në Topkapi të Stambollit

Duke e pasur Pallatin Topkapi si qendër administrative të sundimit osman, Turqia ka trashëguar disa nga reliktet më të vlefshme islame, përfshirë edhe gjërat personale të Profetit Muhamed. Edhe pse tani ditët me diell përvëlues nuk janë lehtë për t’u përballuar, Topkapi Palace megjithatë mirëpret një numër të madh të...
1 2
Page 1 of 2