archive31 Maj, 2019 - 13:19

Lajme

Aksion i madh i Policisë së Kosovës në Prishtinë

Policia e Kosovës është duke e zhvilluar një operacion policor në Kodrën e Trimave në Prishtinë, gjegjësisht në rrugën “Gjon Serreqi”. Këtë informacion për klankosova.tv e ka konfirmuar edhe zëdhënësi, Baki Kelani, i cili ka thënë se detajet do t’i shpalosë pas përfundimit të operacionit në fjalë....
Lajme

#MePopullin paralajmëron “goditjen e hajnave”

Një grup qytetarësh, nën emrin #MePopullin ka vendosur në rrethojën e ndërtesës së qeverisë dy këmisha të bardha që duket sikur janë të përgjakura. Në një komunikatë për media, kjo iniciativë ka thënë se po njofton fillimet e veprimeve të saj me këtë akt duke paralajmëruar “goditjen e hajnave”. “Nga...
Shkencë

Zhdukja e neandertalit shpjegohet me rënien e pjellorisë

Një rënie e lehtë e pjellorisë së grave të neandertalit për mijëra vite shpjegon zhdukjen e kësaj qenie antike njerëzore, sipas një studimi të shfaqur të mërkurën në revistën shkencore amerikane “PLOS ONE”. Burrat dhe gratë e Neandertalit kanë jetuar në Europë mes viteve 400 000 dhe 40 000 vite...
Interesante

Libri i kësaj shkrimtareje, do të botohet në vitin 2114

Çka nëse e shkruan një libër, por vetëm njerëzit në vitin 2114 do të kenë mundësi ta lexojnë? Ky është projekti Future Library (Biblioteka e së ardhmes). E nisur nga artistja skoceze Katie Paterson, Biblioteka e së ardhmes përgatit çdo vit nga një shkrimtar të ri që të kontribuojë me...
Interesante

Fotografi të qiellit të cilat ju lënë pa fjalë

Të gjithë pretendojmë të mendojmë se retë janë aq të lehta sa lundrojnë në qiell me lehtësi, por në fakt kjo nuk është e vërtetë – një re mesatare përmban miliona ton ujë dhe peshon sa 100 elefantë. Megjithatë, edhe pse ato janë kaq masive, retë gjithmonë arrijnë të na...
Lajme

Milaim Zeka thotë se po krijon parti të re politike

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Milaim Zeka, ka bërë të ditur se ka vendosur të krijojë një parti të re politike. Zeka ka thënë në emisionin “DPT Te Fidani”, në televizionin T7, se këtë parti do ta bëjë me të gjithë ata njerëz që mendojnë “përafërt” sikur ai. “Kam pasur...
1 2 3
Page 2 of 3