archive17 Maj, 2019 - 20:51

Lajme

Oficeri i lartë iranian: Nëse do të ketë luftë, bota do të vuaj

Një anëtar i lartë i Gardës Revolucionare Iraniane tha të premten se raketat iraniane me rreze të shkurtër veprimi, mund t’i "arrijnë lehtësisht" anijet luftarake në Gjirin Persik. Komentet e tij u bënë publike prej agjencisë gjysmë zyrtare të lajmeve Fars. Komentet e zëvendës shefit të Gardës Revolucionare Mohammad Saleh...
précis

Ftyra nuk lahet me pare

(Llaushë, Drenicë) N’kohë t’vjetra gjaku për ftyrë ish kanë katër lira; gjaku i burrit dymdhetë lira e varra sakat gjashtë lira. Shkon njani tu ni plak edhe e dvet: – Qysh bâhet kjo punë qi varra i ka gjashtë lira e ftyra katër lira? – Ftyra nuk lahet me pare,...
Lajme

“Jetën e japim, Kosovën se japim”

Pavarësia është katarzë…; Gjërat nuk do të ndryshojnë brenda natës dhe ne nuk mund të harrojmë të kaluarën, por ndoshta do të ndjehem e sigurtë tani dhe ankthet e mia përfundimisht do të më largohen. (Antoneta Kastrati, New York Times, 18, Shkurt, 2008, ref) Ndihmojeni vendin tonë, që po bën...
Lajme

Xharra – Brovinës: Je kallxu budallicë, e ke dh** punën

Gazetarja Jeta Xharra, në një publikim në rrjetin social “Facebook” ka kritikuar deputetën e Partisë Demokratike të Kosovës, Flora Brovina, për publikimin e një fotografie, në të cilën pretendohej se ishte një grua nga Kosova që po dhu.nohej nga ushtarët serbë gjatë kohës së luftës. Xharra ka shkruar se nuk...
Lajme

Helmohen në iftar 12 anëtarë të familjes

Drejtori i shtëpisë së shëndetit “Dr Hafir Shala” në Drenas, Ismet Bogiqi e ka konfirmuar për “Zërin” se janë helmuar nga ushqimi në një gjellëtore dhjetëra persona në Drenas. Sipas tij këta persona kanë marrë ushqim në këtë gjellëtore për iftarin e organizuar në shtëpinë e tyre, ndërsa thuajse e...
Lajme

Tingujt e Okarinës shqiptare do të dëgjohen në festivalin “PAAF 2019”

Studentët e Fakultetit të Arteve të Kolegjit AAB janë në finalizim të punimit të instrumentit më të lashtë muzikor ”Okarinës”, instrument ky i zbuluar në fshatin Runik të komunës së Skenderajt. Punimet e instrumentit të Okarinës, studentët do t’ i prezantojnë gjatë ditëve të festivalit “Prishtina Arts and Architecture Festival”,...
1 2 3
Page 1 of 3