archive6 Maj, 2019 - 22:27

Lajme

Nxënësit nuk do të vlerësohen me nota

Mësimdhënësja Selvete Mujaj ka bërë të ditur se në shkollën “Faik Konica”, ka filluar së aplikuari vlerësimi përshkrues sipas udhëzimit administrativ, duke treguar kështu përshkrimin për secilin nivel të nxënësit. E psikologia e shkollës thotë se ky vlerësim nga nxënësit ende është i panjohur dhe ndoshta i papranueshëm, meqë kryesisht...
Interesante

Njihuni me luanin më të madh në botë

Të kësh një mik të mirë i cili të bën shoqëri për të shëtitur në një ditë më diell është kënaqësi. Kody Antle në profilin e saj në Instagram ka vënë një video në të cilën shëtit me një “liger” (melez i tigreshës dhe luanit) gjigant. Melezi Odin është gjashtë...
Interesante

A e dini se pse qenët lehin kur thërret ezani?

Ju ka ndodhur ndonjëherë që në momentin kur thërret ezani të dëgjoni qenin që lehë? Nëse po, atëherë nuk është rastësi. Të paktën, kështu thuhet… Sipas Kuranit: Kur bëhet thirrja për namaz, “shejtani” largohet dhe lëshon zhurmë që mos të dëgjojë ezanin dhe kur përfundon ezani, ai kthehet me qëllim...
Interesante

A e dini nga e ka origjinën hallva?

Fakte mbi ëmbëlsirën e popullarizuar hallvën. Hallva është një prej ëmbëlsirave më të popullarizuara edhe në vendin tonë. Ajo gatuhet për raste të ndryshme, veçanërisht për Netët e Mëdha të fesë Islame, por edhe për raste mortore, shkruan rtv21.tv. Po ashtu në popull dihet se hallvë bëhet edhe kur një...
Sporti

Koha kur Ronaldo e vizitoi Kosovën

Luis Nazzairo De Lima Ronaldo, vizitoi Kosovën disa ditë pasi u çlirua. Lojtari më i mirë në botë në atë kohë, erdhi në qytetin e Gjakovës një ndër vendet më të prekura, si pjesë e një misioni humanitar të “Caritasit” italian. Fenomeni gjeti plot ngrohtësi nga njerëzit, ku kishte edhe...
Lajme

Kadri Veseli pret iftarin e parë me prindërit

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka treguar se iftarin e parë sonte, e priti me prindërit e tij, njofton Klan Kosova. Veseli postoi një fotografi në rrjete sociale duke shkruar: “Me prindërit për iftar. Agjërim të lehtë dhe Ramazan të mbarë për të gjithë”....
1 2 3
Page 1 of 3