archivePrill 2019

Shkencë

NASA vjen me një paralajmërim të frikshëm: Ky është asteroidi që mund të shkatërrojë Tokën

Administratori i NASA-s, Jim Bridenstine, beson se perspektiva e një asteroidi vrasës që mund të përplaset Tokën nuk është diçka e rezervuar vetëm filma të zhanrit sci-fi. Bridenstine tregoi përse ShBA-të duhet të fortifikojnë aftësinë mbrojtëse kundër ngjarjeve meteorale. Ai këto rekomandime i bëri të hënën në Konferencën e Mbrojtjes...
Sporti

Ajax mposht Tottenhamin, ‘hap dyert’ drejt finalës së Madridit

Ajaxi ka bërë një hap të madh drejt finales së Madridit, duke e mposhtur në udhëtim Tottenhamin në ndeshjen e parë gjysmëfinale. Gjiganti holandez tregoi një lojë shumë të mirë për 90 minuta, derisa u tregua më efikase e më e rrezikshme se ekipi londinez. Ajaxi fitoi përballjen e parë...
Lajme

Rrahje në stacionin e autobusëve

Policia e Kosovës ka njoftuar se dy të rinj janë goditur sot me mjete të forta, nga disa persona të dyshuar, gjatë një përleshje që ka ndodhur në stacionin e autobusëve në Pejë. Policia njofton se patrullat policore menjëherë iu kanë përgjigjur rastit dhe në vendin e ngjarjes kanë takuar...
Op/Ed

“Taramelja” në kurthin e ekranit

Nga Jeta Dedja Një status Facebook-u i javës së kaluar u bë shkas të sinkronizoja orën sot me Shqipërinë për të ndjekur show-n “Në kurthin e Piter Panit” me një fije shprese se do të ishte përmirësuar. Doja të shihja djalin e vogël që është bërë personazh rrjetesh sociale. E...
Lajme

“U pa cirku i Thaçit dhe Haradinajt në Berlin, bëhen kinse s’kalojnë mirë me njëri – tjetrin për të marrë vëmendje”

Presidenti serb Aleksandër Vuçiq thotë se ka mbetur ‘gojëhapur’ me ato që ka deklaruar Prishtina në Samitin e Berlinit. Ai thotë se Prishtina ‘erdhi në Berlin me rekomandime dhe jo se si të hiqet taksa’. ‘Ata erdhën kështu para Evropës dhe nuk folën për heqjen e taksës. Nuk folën sepse...
1 2 3 80
Page 1 of 80